CCTV ne demektir ?

Kapalı devre televizyon için kullanılan genel bir kısaltmadır.

C ve CS Mount ne demektir ?

Bir kameraya lens monte etmek için iki endüstri standartı vardır. C-Mount lensin flanş geri uzaklığı 17.5mm, CS-Mount lensin ise 12.5 mm dir.

Progressive Scan  ( Artan Tarama ) ne demektir ?

Artan tarama formatı, veriyi kameradan(sinyal) tarandığı gibi ardışık sırada çıkarır. Bu tarama formatı, geleneksel RE-170 CCD kameralarının yaptığı gibi her çıkış sekansı başına yarım görüntü yerine, devamlı bir akım halinde tam bir kare görüntü üretir. Standart RS-170 video bağdaşıktır ve esasen bir kerede görüntünün yarısını üreterek iki ayrık alanda çıktı meydana getirir. Cohu’nun üretmiş olduğu yeni 6600 serisi Progressive Scan Kamerası ile, yeni bir tam görüntü kameradan her 1/60. saniyede alınabilir. Bu sayede makineler bilgiyi çok daha hızlı işleyep görüntüleyebilir veya programlanmış yönergelere göre hareket edebilir.

Bant Genişliği ( Bandwidth ) ne demektir ?

Frekans bandının alt ve üst sınır frekansları arasındaki farkı ifade eden saniye başına silsile sayısıdır(Hertz). Aynı zamanda çeşitli frekansların bulunduğu bir bantın genişliği anlamındadır.

Dikey çözünürlük ne demektir ?

Bir görüntünün dikey yönde çözümlenebilir detay miktarıdır. Genel olarak bir resim içerisinde teorik olarak görülebilen sırasıyla siyah ve beyaz ayrık yatay hat sayısı olarak ifade edilir.

Yatay çözünürlük ne demektir ?

Bir görüntünün yatay yönde çözümlenebilir detay miktarıdır. Genellikle, resim yüksekliğine eşit mesafede görülebilen sırasıyla siyah ve beyaz ayrık dikey hat sayısıyla ifade edilir.

dB ne demektir ?

Temel olarak, iki sinyalin güç oranını belirleyen ölçüdür. Sistem kullanımında ise, iki sinyalin genel empedans üzerinden ölçülen voltaj oranıdır.

Dijital Sinyal İşleme ne demektir ?

Kameranın içerisinde veriyi (görüntü) sayısal hale dönüştürmeye yarayan bir algoritmadır. Örnekler arasında, arka plan ışığı kayıplarının otomatik telafisi, renk balans değişimleri ve ışıklandırma ya da elektriksel sistem elemanlarının düzeltme bazlı eskitilmesi (aging) yer alır. Elektronik pan ve zoom komutları, görüntüye açıklayıcı bilgi ekleme, ağ (network) iletimi için videonun sıkıştırılması, özellik çıkarma ve hareket telafisi gibi işlevler kolayca ve masrafsızca kamera özellik setine eklenebilir

.Gürültü ne demektir ?

Gürültü kelimesinin aslı ses pratiğinden gelir ve elektrik enerjisinin veya parazitinin rastgele püskürtülerini ifade eder. Bazı durumlarda, televize edilen görüntü üzerinde tuz-biber modeli oluşturur. Ağır gürültüye kimi zaman kar(karlılık) da denir

İris ne demektir ?

Bir kamera merceği içinde yer alan ve mercekten geçecek olan ışığın ne kadarına izin verileceğini kontrol etmeye yarayan, ayarlanabilir bir aralıktır.

Koaksiyel kablo ne demektir ?

Geniş bir frekans aralığını oldukça düşük kayıpla iletme kapasitesine sahip olan özel bir kablodur. En basit formunda ele alındığında bu tip bir kablo, içi boş bir metalik koruyucu çeperin tam ortasında geçen ve çeperden izole edilmiş tek bir telden oluşur. 

Lens ne demektir ?

Oldukça kıvrımlı (genellikle küresel) yüzeylere sahip bir veya birden fazla optik cam parçası içeren saydam bir optik öğedir. Bir objenin iletilen ışınlarını yakınlaştırmak veya ayrıştırmak suretiyle o objenin gerçek veya gerçeğe yakın bir görüntüsünü biçimlendirmeye yarar

.Lux ne demektir ?

Metre’nin uzunluk oranı olarak kabul edildiği uluslararası sistemdeki aydınlatma birimidir. 1 lux, 1 metrekare başına düşen lümen oranına eşittir.

Sıkıştırma nedir ? Dijital kayıt cihazlarında ne işe yarar ?

Görüntü sinyalinin bir seviyesindeki kazanç(gain) miktarının, aynı sinyaldeki başka bir seviye baz alınarak azaltılmasıdır.10:1, 15:1 veya 30:1 gibi oranlar video görüntülerinin ne kadar sıkıştırıldığını gösterirler. Örneğin 10:1 oranında sıkıştırılmış bir resimdeki verinin %90’ı elemine edilmiş yani renk detaylarından bir bölümü yok edilmiş demektir veya 30:1 oranında sıkıştırma gerçek görüntünün %70’inin kaybolması demektir. Sıkıştırılan görüntünün boyutu ve kalitesi, sıkıştırma formatının başarısını belirler.Ortalama bir resmin 650.000 Byte olduğunu varsayalım. Bu resmin başka herhangi bir manipulasyon yapılmadan 15:1 oranında sıkıştırıldığında bir tek resmin dosya boyutu 44.000Byte’a düşer. Ancak resim başına 44KB dosya boyutu hareketli bir görüntü olarak arka arkaya eklendiğinde saklanması giderek zorlaşan başka bir deyişle aşırı yer kaplayan bir görüntü dosyası haline gelir. İşte bu durumda resim sıkıştırma formatları yetersiz kalarak üreticileri yeni arayışlar içine itmiştir. JPEG (Joint Photographic Experts Group – Birleşik Fotoğrafik Uzmanlar Grubu) JPEG resim formatı, hareketsiz resimlerin sıkıştırılması için geliştirilmiştir. MPEG formatının temelini teşkil etmesi açısından önemlidir. Hareketsiz resimlerdeki boşluk benzerliklerini izole eder. MPEG (Moving Pictures Experts Group – Hareketli Resimler Uzman Grubu) JPEG formatındaki mantıkla sıkıştırma yapar. MPEG formatı hareketli resimler arasındaki farklılıkları belirli anahtar resimlere bakarak örnekler ve anahtar resimler arasındaki boşlukları doldurarak sıkıştırılmış görüntüyü oluşturur.

Zoom ne demektir ?

Televize edilen bir görüntünün boyutunu, devamlı değişken bir temel üzerinde merceğin odaksal uzunuluğunu değiştirmek suretiyle büyütmek veya küçültmek anlamındadır.

Zoom lens ne demektir ?

Devamlı olarak değişebilen odaksal uzunluğa ait bir optik sistemdir. Odaksal düzlem sabit bir pozisyonda kalır.

Kamera (CCTV) sistemi üzerinden görüntüleri kayıt edebilir miyim?

Kamera (CCTV) görüntüleri kayıt sisteminizin özellikleri doğrultusunda kaydedebilirsiniz.

Kamera (CCTV) görüntülerini geçmişe dönük izleyebilir miyim?

Kamera (CCTV) sisteminizin kayıt süresince geriye dönük izleyebilirsiniz.   

Evime veya işyerime kurdurduğum kamera (CCTV) sistemini uzaktan izleyebilir miyim?

Evet. Turk telekomdan alacağınız statik IP ile ya da dijital kayıt sistemlerinin verdiği bir hizmet olan domain adresi ile sisteminizi uzaktan izleyebilirsiniz

Kamera sistemimi IP numarasını bilen herkes izleyebilir mi?

Hayır.Her sisteminin sizin tarafından belirlenen kullanıcı adı ve şifresi vardır.Bu bilgileri bilmeyen hiç kimse kamera sisteminizi izleyemez.

Elektrik kesintileri kamera (CCTV) sistemini etkiler mi?

Kurulumu yapılmış olan Kamera (CCTV) sisteminizi UPS’ e bağlarsanız (Kesintisiz Güç Kaynağı) UPS süresince herhangi bir problem yaşamazsınız.UPS (Kesintisiz Güç Kaynağı) yok ise sisteminiz elektrik kesintisi süresince devre dışı olacaktır.

Farklı şubelerde ki kamera görüntülerini tek ekranda görebilir miyim?

Kamera sisteminizin ücretsiz  merkezi izleme yazılımı ile tüm şubelerinizi tek ekranda izleyebilirsiniz

Kamera sisteminde bazen 30 bazen 20 günlük kayıtlar görüyorum. Bu bir sorun mudur?

Hayır.Sistem harekete bağlı kayıt yaptığı için hareket yoğunluğu zamanla değişmektedir.Dolayısıyla harddisk te kapladığı alan miktarı da değişmektedir.Bu nedenle kayıt süresini bazen 12 bazen 20 gün olarak görmeniz normaldir

Frame ne demektir ?

Görüntü sinyalinin yerleştirilmediği esnada taranan, televizyon görüntüsü tarafından kaplanan toplam alana denir.

Frame Frequency ne demektir ?

Saniye başına taranan kare sayısı. ABD standardı saniyede 30 , Avrupa standardı 25 frame dir.

NTSC /  PAL  ne demektir ? Türkiye de hangisi kullanılır?

NTSC , National Television Systems Committee kısaltmasıdır. Mevcut ABD renkli televizyon sistemleri için FCC ile birlikte standartları formüle eden komitedir.PAL , Phase Alternate Lines kısatmasıdır. Görüntüde kaç yatay ve dikey kaç çizgi olacağı ve bu çizgilerin içinde hangi bilgilerin yer alacağı NTSC veya PAL ile kodlanmış olmasına göre değişkenlik gösterir. Türkiyede PAL sistemi kullanıldığı için PAL görüntü formatının ortaya çıkışını biraz incelemek faydalı olacaktır.PAL
625 yatay çizgi
25 fps ( 50 field, interlaced )NTSC
525 yatay çizgi
30 fps ( 60 field, interlaced )1950 li yıllarda Avrupa ülkeleri renkli televizyona geçmek istediğinde Amerikan NTSC standartının Avrupa şebeke frekansı olan 50 Hz AC’ ye uygun olmadığı görülmüştür. Bunun yanında NTSC ‘ nin kötü transfer şartlarında renk atlama gibi zayıflıklarından ötürü yeni bir görüntü formatı oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Amaç 50 hz resim frekansına sahip bir renkli televizyon görüntü formatı oluşturmaktır.PAL formatı saniyede 15750 yatay çizgi gösterirken NTSC formatı saniyede 15625 yatay çizgi gösterebilir. Bu durumda PAL daha fazla yatay çizgi gösterdiği için daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Ancak NTSC’ de resimleri daha hızlı ( saniyede 30 kez ) yenilediği için bir avantaj sağlar.NTSC ve PAL arasındaki diğer bir farkta renk sinyalleri açısından oluşur. PAL 4.43 MHz renk sinyali kullanırken NTSC görüntü formatı ise 3.58Mhz renk sinyali kullanır.

Auto iris lens ne demektir ?

Görüntü alıcı cihaza gelen ışık seviyesini otomatik olarak ayarlayan bir mercektir.

Pan ve Tilt motor ne işe yarar ?

Bir kameranın üzerine monte edilebileceği ve bu kameranın sağ -sol (pan, azimuth) ve dikey (tilt) düzlemde hareket etmesine imkân veren cihazdır

Gece görüşlü ( infraredli ) kamera ile Day night  ( gece gündüz ) kamera arasındaki fark nedir?

Gece görüşlü ( infraredli ) kameralar üzerlerinde infraredler sayesinde kızıl ötesi insan gözüyle görülmeyen ışık yayarak ortamı aydınlatırlar ve gece görüşü sağlarlar.Day night kameralar ise gündüz renkli gece ise karanlıkta siyah beyaza dönerek görüntü alınmasını sağlarlar.

Piksel ne demektir ?

Görüntü Elementi için bir kısaltmadır. Bir piksel, bir televizyon görüntüsünün sistemden geçen bir elektrik sinyali tarafından betimlenebilen en küçük alanıdır. Tam bir görüntü içerisindeki görüntü elementi (piksel) sayısı ve bunların dikey uzunluk ile yatay genişlik anlamındaki geometrik yapısı, öncelikle görüntülenebilecek toplam detay oranı, sonra da detayların keskinliği hakkında bilgi verir.

S/N oranı ne demektir ?

Gürültü veya karlanma karışımı ve kullanılan televizyon sinyali arasındaki oran.

Shutter ne demektir ?

Sensöre 1/60 saniyeden daha düşük bir entegrasyon(ışığın) zamanını kontrol etme imkanı verir. Örn: Yürüyen bir tarifiğin durma hareketi.

Analog adresli yangın algılama sistemi ne demektir?

Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı aderesleme switchi sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir. Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır.

Konvansiyonel yangın algılama sistemi ne demektir?

Sistemde kullanılan algılama paneli , algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. ( 2….64) Her bölgeye 20 adet algılama elemanı (dedektör) bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.)

Geçiş kontrol sistemi ne demektir? Ne işe yarar ?

Geçiş Kontrol Sistemleri ile, çalışanlarınız kolaylıkla firmanızda yetkileri olan yerlere girip çıkabilirken, kapılarınız davetsiz misafirlere sürekli kapalı olacak.Günümüzde geçiş kontrol sistemleri sadece kapıları açıp kapamaktan çok daha gelişmiş fonksiyonları yerine getirmektedirler. İşyerinizin büyüklüğüne bağlı olmaksızın, tüm giriş çıkışların sizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabileceğiniz, sizin için çalışan sistemler kurabilirsiniz.

Personel devam kontrol sistemi ( PDKS ) nedir ?

Personel kimlik kartları, biyometrik tanımlama öğelerini, giriş-çıkış anında kart okuyucu cihazlara tanıtılması ile personel hareketlerinin takip edilmesi , işletmenin çalışma prensiplerine göre puantaj hesaplarının yapılması,maaş hesaplaması,geç gelen veya erken çıkan personelin izlenmesi ve raporlanması, aynı zamanda da giriş-çıkış güvenliğinin sağlanmasına olanak tanıyan sistemdir.

Standalone sistemler ne demektir ? Ne işe yarar ?

Herhangi bir PC veya ekstra bir kontrol modülüne ihtiyaç duymadan başlı başına çalışan sistemlerdir. Bir okuyucu ve bu okuyucuya bağlı elektrikli bir kilit sisteminin kumanda edilebilmesi esasına dayalı olarak çalışır.Okuyucuya daha önceden tanımlanmış personelin geçişine olanak verir.Tanımlanmamış kişilerin ise geçmesini önler.

Online geçiş kontrol sistemi ne demektir ?

On-line, kendi başına bir karar mekanizması bulunmayan, direk PC ye bağımlı olarak çalışan ve PC arızalanması veya kapatılması durumlarında işlevini yitiren sistemlerdir.

Offline geçiş kontrol sistemi ne demektir ?

Offline ,PC ye bağımlı olmayan geçiş kontrol sistemleridir.PC kapalı iken de çalışır ve geçişleri hafızasında saklar.Offline sistemlerin en büyük özelliği, hazırlanan senaryolar doğrultusunda sistemin çalışması ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra PC kapansa bile giriş çıkış işlemlerini belirlenen yetkiler dahilinde uygulayabilmesi, ve PC baglantısı yeniden sağlandığında gerçekleşen tüm olayları arıza durumlarını ve hareketleri PC ye aktarabilmesidir.

Kartlı geçiş sisteminde kullanılan kartların üzerine şirket logosu ve resim basılabilir mi?
Evet. İstediğiniz yazı,logo veya resim kartın üzerine tek taraflı yada iki taraflı olmak üzere basılabilir.

Geçiş Kartımı kaybettim başkası bulur ise giriş yapılabilir mi?
Kartınızı kaybettiğiniz zaman sistem üzerinden kartı iptal ederseniz giriş yapılamaz.

El Okuma üniteleri, insan avucunun içindeki izleri mi tanır?

Hayır. El okuma üniteleri, çeşitli algoritmalar kullanarak kalınlık, genişlik, yükseklik gibi kriterleri sayısallaştırarak insan elinin 3 boyutlu geometrik yapısını tanır.

Iris tanıma sistemleri ile retina tanıma sistemleri arasındaki farklar nelerdir?

Iris, göz bebeğinin etrafında yer alan göz rengini veren halkaya verilen isimdir. Göz Tanıma Sistemleri denildiğinde genelde “Retina Tarama” ve “Iris Tanıma” sistemleri aynı olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu iki teknoloji birbirinden tamamen farklı iki teknolojidir.

Retina tarama sistemleri, göz çeperinin arka yüzeyde bulunan kan damarlarının düşük yoğunluklu optik bir kaynak tarafından taranması sonucu biometrik tanımlama bilgisinin elde edilmesi prensibiyle çalışır. Retina tarama sistemlerinin potansiyel olarak göz sağlığına zararlı olduğu dair yaygın bir inanç olduğundan dolayı retina tarama sistemlerinin kullanımı çok yaygınlaşmamıştır.İki farklı iris tabakasının benzer olma ihtimali nedir? Dünya üzerinde bulunan her insan gözü eşsizdir. Dünyada aynı irisin olma olasılığı 1/1078 ‘dir.Tek yumurta ikizleri birbirlerinin gözlerini kullanarak iris tanıma sistemlerini kullanabilirler mi? Hayır. Tek yumurta ikizleri aynı DNA yapısına fakat farklı iris yapısına sahiptir. Elektrik kesilirse hırsız alarm sistemim ne olacak? Elektrik kesilirse panel içersindeki akü devreye girer. Panele bağlı uç birim sayısına bağlı olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz çalışır. Bu durumda, sistem devrede olacaktır

Hırsız dışarıdaki sirenin kablosunu keserse ne olacak?

Bu durumda, siren içerisindeki akü devreye girer. Aküsü bitene kadar çalmaya devam eder.

Evimde kedim var ama alarm sistemi satın alırsam sanırım alarm kuruluyken onu bir odaya kapatmak zorunda kalacağım; bunu da yapmak istemiyorum. Bir çözümünüz var mı?

Hareket dedektörlerinin hayvan algılamayan modelleri mevcuttur. Fakat alarm sistemi kurulu iken evin içinde evcil hayvanların ve kullanıcıların rahatça dolaşılmasını isterseniz, manyetik kontakların ağırlıkla kullanıldıkları bir sistem tercih edebilirsiniz. Bu konuda, sistemi tasarlamaya gelen güvenlik danışmanlarımız size yol göstereceklerdir.

Alarm kuruluyken eve girdiğimde sistem beni nasıl tanıyacak?

Sistem sizi, kendi şifrenizi girdikten sonra tanıyacak ve kapalı duruma geçecektir. Şifrenizi girmeniz için size belli bir süre izin verecektir. (Örn. 30 saniye)

Tatillerde, bayramlarda şifre verdiğim çalışanların evime/iş yerime girmesini istemiyorum. Bunu hangi metotlarla engelleyebilirim ? 

Geçici olarak çalışanların şifresini iptal edebilirsiniz.