Yangın paneli ve Yangın Santrali, konvansiyonel, akıllı ve analog adresli olarak üç farklı sistemde kullanılır. Kullanılan yangın panelleri kullanım alanının fiziksele özelliklerine ve ihtiyaçlara bağlı olarak seçilir. Az sayıda yangın dedektörü kullanılan, küçük hacimli mekanlar için ideal seçim konvansiyonel sistemler olurken tam aksine, çok fazla dedektör kullanılması gereken geniş hacimli mekanlar için en uygun seçim analog adresli sistemlerdir.

Kablolama kolaylığı sunan analog adresli sistemler adres tanımlamaya da imkan verdiği için geniş hacimli mekanlar için idealdir. Yangın algılama sistemleri, saptanan değere göre kontrol panelinden ayarlama yapmaya da imkan tanır. Adresli yangın ihbar sistemi, bölümün yapının fazla olduğu mekanlarda ve büyük projelerde kullanılmaktadır. Akıllı sistemlerin kablolaması ve adreslemesi analog sistemlerle aynı olmasına karşın dedektörlerin üzerindeki mikro işlemciler, kendi hafızalarına sahip olduğu ve gelen veriyi hafızalarındaki veriyle kıyaslayabildiği için farklılık arz eder.

Çok sayıda dedektör olan projelerde, mikroişlemcilerin veri kıyaslamasını çok hızlı yapması sayesinde yangından adeta eşzamanlı şekilde haberdar olunma avantajı bulunmaktadır. Adresli sistemlerde tüm algılama elemanlarının kendine özgü bir adresi bulunur. Yangın santrali ve devre elemanları arasında sürekli devam eden bir haberleşme vardır ki, böylelikle her değişken durum hemen yangın paneline yansıtılabilir. Yangın hangi noktaysa sistem elemanının adresi belliği olduğu için tehlikeli bölge noktasal olarak saptanabilir. Ayrıca yazılım ve ağ bağlantısı entegrasyonuna da imkan sağlar. 

Yangın santrali fiyatları kullanılması gereken santrale göre değişmektedir. Fiyat ve marka bilgisi için lütfen iletişime geçiniz.